Bajkowe kodowanie

Każdy rodzic zadaje sobie pytanie: Od kiedy i w jaki sposób pozwolić dziecku korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych? Dla dzieci świat technologii wydaje się atrakcyjny i ciekawy.  Choć kryje się tam wiele niebezpieczeństw, warto wprowadzać dzieci w ten świat i warto uczyć ich bezpiecznego korzystania z nowoczesnych urządzeń , myśląc o przygotowaniu ich do przyszłości. Wszak komputery, tablety nie znikną z naszego otoczenia, a wprost przeciwnie będzie ich coraz więcej i będą one w coraz bardziej zaawansowanej formie.

Musimy pamiętać, że technologia to nie tylko atrakcyjny gadżet ale przede wszystkim efektywne narzędzie rozwijające różne umiejętności.

Podstawową formą aktywności dziecka w przedszkolu jest zabawa. Korzystanie z nowoczesnych technologii nie musi oznaczać siedzenia przed komputerem, wręcz przeciwnie, zachęca dzieci do podjęcia aktywności fizycznej, rozwija motorykę małą i dużą, grafomotorykę w różnych grupach wiekowych.

Okres przedszkolny to czas kiedy kształtują się i rozwijają zdolności przydatne w dalszym życiu każdego człowieka. Dziecko nabywa wiele nowych umiejętności oraz rozwija swoje zainteresowania. Czynnościom tym towarzyszą procesy myślenia, takie jak: analiza, synteza, porównywanie, uogólnianie czy wnioskowanie. Kodowanie to wprowadzenie do myślenia komputacyjnego- połączenie zabawy ze zdobywaniem umiejętności programistycznych. Dla dzieci są to cenne zajęcia analizowania różnych wariantów wydarzeń, wysnuwania wniosków i planowania działań. Ten sposób pozyskiwania wiedzy, niesie bardzo dużą różnorodność i zmusza dziecko do bycia uważnym i pobudza do działania. Dzięki kodowaniu dzieci uczą się rozumieć otaczający ich świat i zachodzące w nim zmiany.

Wychodząc naprzeciw dzisiejszym oczekiwaniom w naszym przedszkolu wykorzystujemy nowoczesną technikę, która oferuję szeroką gamę zabaw ruchowych i zadań w bardzo atrakcyjnej formie. Wprowadziliśmy również innowację pedagogiczną „ Bajkowe kodowanie” jako wstęp do kodowania.

W naszej pracy wykorzystujemy wirtualne maty i mini-maty do kodowania jak również roboty interaktywne , które dzieci mogą programować na różne sposoby, mając przy tym ogromną radość!

Popatrzcie sami 🙂

Skip to content