Dzieci w sieci

Maluchy najczęściej oglądają w sieci bajki albo bawią się aplikacjami, starszaki grają w gry.

Świat wirtualny jest kolorowy i atrakcyjny dla dziecka, dlatego bardzo często pochłania je całkowicie. Wyniki badań dotyczących wpływu na dzieci smartfonów i tabletów wykazują, że nadmierne korzystanie z mediów nie tylko wpływa niekorzystanie na rozwój emocjonalny, społeczny
i intelektualny dziecka, ale fizycznie obniża funkcjonowanie mózgu i prowadzi do uzależnień.

Jak chronić dziecko prze zagrożeniami w sieci?

WIEDZA – jako rodzice powinniśmy poszerzać wiedzę na temat internetu i potencjalnych zagrożeń. Warto poznawać i kontrolować narzędzia i aplikacje, których używają dzieci.

ZAUFANIE – ważne aby dziecko wiedziało, że może z nami porozmawiać i opowiedzieć o wszystkich problemach. Zapewnijmy nasze dzieci, że mogą na nas liczyć w każdej sytuacji.

PRAWA – dziecko powinno znać swoje prawa i wiedzieć ,że osoba po drugiej stronie monitora nie zawsze jest tym za kogo się podaje. Ponadto warto rozmawiać z dzieckiem ,że nikt nie ma prawa wykorzystywać jego imienia, nazwiska , czy publikować jego zdjęć w sieci.

FILTRY – są to specjalne programy, które pomagają rodzicom kontrolować do jakich stron ich dziecko ma dostęp. Filtry blokują możliwość wejścia na serwisy z treściami pornograficznymi czy uniemożliwiają zapisywanie niektórych plików.

PRZYDATNOŚĆ – ważne, aby monitorować strony, z których korzystają dzieci i samemu poświecić czas na poznanie ich zawartości. Jeśli pokażemy dzieciom ciekawe strony ,które pomogą im realizować zainteresowania, jest mniejsza szansa, że kierowane nudą trafią na niebezpieczne treści.

LIMIT – limity czasu spędzanego dziennie przed monitorem zalecane przez specjalistów wynoszą:

dzieci w wieku 3-5 lat: 20 minut
dzieci w wieku 6-10 lat: 30-40 minut

Skip to content